Mistrzostwa Europy Strażaków w Biegu Ulicznym

Kamil Poczwardowski Wicemistrzem Europy!

08

1227 sierpnia 2016 r. we włoskim Feltre odbyły się 16. Mistrzostwa Europy Strażaków w Biegu Ulicznym. Na linii startu stanęła również oficjalna reprezentacja Polski i Państwowej Straży Pożarnej w składzie:

– st. asp. Damian Glapiak, KP PSP Wolsztyn,
– ogn. Maciej Kosiecki, KP PSP Kościerzyna,
– mł. bryg. Andrzej Mazur, KM PSP Gdynia,
– mł. asp. Damian Pieterczyk, KM PSP Olsztyn,
– sekc. Kamil Poczwardowski, KP PSP Sierpc,
– kpt. Andrzej Szpunar, KM PSP Rzeszów,
– st. sekc. Łukasz Świesiulski, KP PSP Garwolin.

Kierownikiem polskiej drużyny był mł. bryg. Szymon Ławecki z Komendy Głównej PSP.

Mimo żałoby narodowej, Włosi postanowili przeprowadzić wszystkie imprezy sportowe, zaplanowane tego dnia w Feltre. W związku z trzęsieniem ziemi, jakie nawiedziło środkowe Włochy, zawodnicy stojący na linii startu uczcili ofiary tej tragedii minutą ciszy.

Trudna 10-kilometrowa trasa Mistrzostw, położona w górzystym miasteczku we włoskich Dolomitach oraz wysoka temperatura, w ciągu dnia znacznie przekraczająca 300 C, dała się wszystkim mocno we znaki. Pomimo tych niedogodności zawody zakończyły się wielkim sukcesem Polaków, którzy zwyciężyli w klasyfikacji drużynowej, zdobywając tytuł Drużynowego Mistrza Europy Strażaków w Biegach Ulicznych.

Indywidualnie bieg wygrał Włoch Cesare Maestri, przed Kamilem Poczwardowskim i Damianem Glapiakiem. Czwarte miejsce zajął Łukasz Świesiulski, a szóste kolejny z polskich reprezentantów – Andrzej Szpunar (zwyciężył w kategorii wiekowej M40).

Miejsca pozostałych Polaków w klasyfikacji generalnej:

–   7. Damian Pieterczyk (zwyciężył w kategorii wiekowej M30),
– 10. Maciej Kosiecki, (2. miejsce w kategorii wiekowej M30),
– 16. Andrzej Mazur (3. miejsce w kategorii wiekowej M40).

Oprócz uczestników Mistrzostw Europy Strażaków, do Feltre zawitało także kilkuset biegaczy w celu sprawdzenia się na trasie kilku biegów, odbywających się w ramach 28. edycji zawodów Giro Delle Mura, w których wystartowały gwiazdy światowej lekkiej atletyki, z Ezekielem Kemboi (Kenia) na czele. Kemboi jest dwukrotnym Mistrzem Olimpijskim (Ateny 2004 i Londyn 2012) oraz czterokrotnym Mistrzem Świata w Biegu na 3 km z przeszkodami. Po walce do ostatnich metrów wygrał on w biegu głównym, odbywającym się w nocnej scenerii górskiego miasteczka.

Podczas oficjalnego zakończenia członkowie naszej reprezentacji odebrali z rąk organizatora Mistrzostw Vincenzo Giordano, komendanta straży pożarnej prowincji Belluno, przechodnie trofeum w postaci srebrnej patery, które, zdobyte drugi raz z rzędu, zostanie na stałe w polskich rękach.

Doceniając osiągnięcia oraz popularyzację sportu pożarniczego poza granicami naszego kraju, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski wyróżnił polskich reprezentantów listami gratulacyjnymi oraz nagrodami finansowymi.

Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Szymon Ławecki (Biuro Szkolenia KG PSP)

(źródło: http://www.straz.gov.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *